PTEM partnerem konferencji „Media Literacy: Can we catch the (algo)rhythm?”

Nowe technologie i media cyfrowe kształtują dzisiejszy świat, a wraz z nim – nasze demokracje, nasze społeczeństwa. Rozwój technologii stworzył zarówno możliwości, jak i zagrożenia dla naszego sposobu myślenia o informacji, polityce i relacjach. Aby to zrozumieć i wykorzystać technologię na naszą korzyść, musimy umieć posługiwać się mediami. W poprzednich dekadach umiejętność korzystania z mediów i edukacja medialna kładły nacisk przede wszystkim na krytyczne myślenie, potrzebę zrozumienia sposobu tworzenia informacji i organizacji mediów. Dzisiaj jest więcej wyzwań. Wraz z rozwojem algorytmów, uczenia maszynowego i platform mediów społecznościowych staje się niejasne, kto tworzy informacje, jak konstruowany jest ich przepływ i jak przetwarzane są nasze dane? Wzorce zarówno tworzenia mediów, jak i ich użycia uległy zmianie. Nie jesteśmy już odpowiedzialni za wybór informacji, które otrzymujemy, mamy tendencję do zamykania się we własnych bańkach informacyjnych i paradoksalnie, będąc coraz lepiej ze sobą połączeni, stajemy się coraz bardziej rozłączni.

Czy edukacja medialna może temu zaradzić i czy nadąża za tempem rozwoju technologii? Czy szkoła jest skazana na to, by zawsze być „o krok” za? Czy można zrozumieć funkcjonowanie algorytmów z ich ciągle zmieniającą się logiką? Czy możemy złapać ich rytm?

Zapraszamy do dyskusji na te tematy podczas BEZPŁATNEJ konferencji, która odbędzie się w Warszawie w dniach 12-13 marca 2020 roku (Centralny Dom Technologiczny, ul. Krucza).

W panelu dyskusyjnym prowadzonym przez prezesa PTEM dr hab. Grzegorza Ptaszka zatytułowanym ” Edukacja Medialna 3.0 – W jaki sposób rozwój technologii i konsumpcji mediów cyfrowych redefiniuje edukację medialna? Problemy, wyzwania, działania” wezmą udział: Robyn Caplan (School of Communication and Information Studies, Rutgers University), prof. Julian McDougall (Centre for Excellence in Media Practice at Bournemouth University) oraz prof. Tobias Matzner (Department of Media Studies at Paderborn University).

Więcej informacji o konferencji oraz formularz zapisów: https://fulbright.edu.pl/media-literacy-conference/

Related Posts